Κέρδισε την πρώτη μάχη ο Παναθηναϊκός

Δημοσιεύτηκε στις 08/10/2017

Γράφει η Μαρία Τσίχλα

Τι είχες Ρίβερς, τι είχα πάντα. Με ηγέτη τον Αμερικάνο και άξιο συμπαραστάτη τον Νικ Καλάθη, ο Παναθηναϊκός, αν και βρέθηκε πίσω με -9 στο 35', κατάφερε και πήρε μεγάλη νίκη στο άδειο ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό με 71-68 και έγινε με το «καλημέρα» το φαβορί για το πλεονέκτημα έδρας.

Ο αγώνας, παρά το γεγονός ότι οι παίκτες είναι ακόμα «παγωμένοι» προσέφερε ωραίο θέαμα, με εναλλαγές στο σκορ, αλλά οι «πράσινοι» ήταν πιο έτοιμοι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο φινάλε της αναμέτρησης.

Τα προβλήματα στον Ολυμπιακό ωστόσο συνεχίστηκαν, καθώς εκτός από τους τραυματίες Ρόμπερτς και Σπανούλη, ο Σφαιρόπουλος έστειλε στα αποδυτήρια στο τρίτο δεκάλεπτο τον Παπανικολάου, καθώς αντέδρασε άσχημα σε απόφαση του διαιτητή.Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να παίρνουν εναλλάξ το προβάδισμα στο σκορ, χωρίς όμως να καταφέρνουν να διαμορφώσουν μια διαφορά ασφαλείας.

Το ίδιο συνέβη και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι – χερί» στο σκοράρισμα, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε η διαφορά είχε φτάνει στους εννέα πόντους για τους γηπεδούχους, με τον Παναθηναϊκό να «λέει» την τελευταία του κουβέντα τα τελευταία τέσσερα λεπτά, με ένα σερί 15-5.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν συγκλονιστικά, με τους «πράσινους» να είναι μπροστά στο σκορ με έναν πόντο και τον ψύχραιμο Γκιστ να εκτελεί εύστοχα δύο βολές, δίνοντας τελικά τη νίκη στην ομάδα του με 71-68.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 40-36, 52-52, 68-71

Ολυμπιακός(Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 8 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 8 (2/7 τρίπ.), Τόμσον 13 (1/5 τρίπ.), Πρίντεζης 8 (1/7 σουτ, 6 ριμπ.), ΜακΛιν 18 (7/9 δίπ.), Τολιόπουλος 1, Παπαπέτρου 5 (1), Στρέλνιεκς 2, Τιλί.

Παναθηναϊκός(Πασκουάλ): Γκιστ 13, Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14 (6/10 δίπ., 0/4 τρίπ., 2/2 βολ., 8 ριμπ., 7 ασ., 3 κλεψ.), Αντετοκούνμπο 5 (1), Σίνγκλετον 9 (2/10 σουτ, 5 ριμπ.), Ρίβερς 13 (3), Παππάς 7 (1), Ντένμον, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ, Βουγιούκας 1.

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Αναστόπουλος, Τζαφλέρης