Ωραίος, αλλαγμένος και άτυχος

Δημοσιεύτηκε στις 27/09/2017

Αλλαγμένος και ωραίος ο Ολυμπιακός, στάθηκε στα πόδια του κόντρα στην Γιουβέντους, παρά το γεγονός ότι γνώρισε την ήττα με 2-0. Οι επιλογές του Λεμονή ήταν πολύ καλές και αν οι Πειραιώτες ήταν πιο τυχεροί θα μπορούσαν να έχουν πάρει κάτι καλύτερο από το ματς.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να σταθεί καλά στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Γιουβέντους, καταφέρνοντας να κλείσει τους γηπεδούχους, αλλά και να απειλήσει ο ίδιος, με τον αγώνα να έχει φάσεις και ρυθμό, μετά το 30ο λεπτό.

Στο 14ο λεπτό ο Οφόε έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Σεμπά που απέφυγε τους αντιπάλους του, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.Στο 30ο λεπτό ο Προτό απέκρουσε εντυπωσιακά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Ντιμπάλα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός είχε μια ωραία επίθεση. Ο Εμενίκε πέρασε στον Σεμπά που σέντραρε, η άμυνα της Γιουβέντους έδιωξε αρχικά, με τον Φιγκέιρας να παίρνει την μπάλα, αλλά το σουτ του έφυγε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα η Γιουβέντους είχε διπλή ευκαιρία. Ο Κουαδράρο έκανε τη σέντρα, ο Μάτζουκιτς έπιασε την κεφαλιά, με τον Προτό να διώχνει σε κόρνερ, με τον Στουράρο να πιάνει την κεφαλιά στην εκτέλεσή του και τον Βέλγο τερματοφύλακα να διώχνει ξανά εντυπωσιακά.

Στο 36ο λεπτό ο Εμενίκε έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή αλλά δεν κατάφερε να τροφοδοτήσει τον Πάρντο, με τον Προτό να λέει όχι τέσσερα λεπτά αργότερα σε κεφαλιά του Μάτζουκιτς.

Ο Ολυμπιακός στο 42ο λεπτό βγήκε στην κόντρα, αλλά ο Μπουφόν μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Πάρντο. Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Ντιμπάλα έκανε το πλασέ, με τον Προτό να διώχνει ξανά εντυπωσιακά και στη συνέχεια της φάσης ο Ένγκλες παραλίγο να σημειώσει το αυτογκόλ, με τον Ένγκλες να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του.

Στο 52ο λεπτό ο Κουαδράδο έκανε τη σέντρα, ο Ντιμπάλα έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, κάτι που έγινε και τρία λεπτά αργότερα στο σουτ του Ντόουγκλας Κόστα. Στο 57' ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά το σουτ του Σεμπά έφυγε άουτ.

Στο 62' ο Μάτζουκιτς έπιασε την κεφαλιά, με τον Προτό να μπλοκάρει εύκολα, ενώ στο 66ο λεπτό ο Οφόε έκανε ένα καλό σουτ, με τον Μπουφόν να διώχνει δύσκολα.

Η Γιουβέντους κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 69ο λεπτό, όταν ο Ιγκουαΐν πλάσαρε τον Προτό, μετά από προσπάθεια και σέντρα που του έβγαλε ο Άλεξ Σάντρο.Μετά το πρώτο γκολ των γηπεδούχων ο Ολυμπιακός κατέρρευσε και δεν μπορούσε να αντιδράσει, με τους γηπεδούχους να διπλασιάζουν τα τέρματά τους στο 80ο λεπτό. Ο Ιγουαΐν πέρασε στον Ντιμπαλά που πλάσε τον Προτό, ο Ένγκλες έδιωξε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή, αλλά ο Μάτζουκιτς πήρε το ριμπάουντ και την έστειλε στα δίχτυα, κάνονας το 2-0.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικά, με τον Ολυμπιακό να μην έχει δύναμη να σκοράρει και την Γιουβέντους να ρίχνει τον ρυθμό της.

Οι συνθέσεις:

Γιουβέντους: Μπουφόν, Στουράρο (81' Μπενάτια), Κιελίνι, Μπαρτσάλι, Άλεξ Σάντρο, Πιάνιτς, Ματουϊντί, Κουαδράδο (60' Ιγκουαΐν), Ντιμπάλα, Ντόουγκλας Κόστα (84' Μπερναντέσκι),  Μάντζουκιτς

Ολυμπιακός: Προτό, Νικολάου, Ένγκλες, Φιγκέιρας, Κούτρης, Ζντιέλαρ (77' Φορτούνης), Ρομάο, Οφόε, Πάρντο (71' Μπεν), Σεμπά, Εμενίκε (88' Μάριν)