Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ

Δημοσιεύτηκε στις 06/10/2019

Χωρίς να κουραστεί ιδιαίτερα η ΑΕΚ επικράτησε με 93-69 του Κολοσσού στο ΟΑΚΑ, για την 2η αγωνιστική της Basket League, παίρνοντας την πρώτη της νίκη.

Ξεχώρισαν από την Ένωση οι Ρέι και Λάνγκφορντ, που ήταν οι πρώτοι σκόρερ του αγώνα με 23 και 25 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Οι δύο ομάδες δεν είχαν ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα και πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Όμως, όσο περνούσαν τα λεπτά οι παίκτες της ΑΕΚ έβρισκαν ρυθμό και κατάφεραν να έχουν προβάδισμα έξι πόντων στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (20-14 στο 10᾽).

Η Ένωση συνέχισε στο δεύτερο ημίχρονο να έχει τον έλεγχο του αγώνα, με τον Κολοσσό σιγά σιγά να χάνει τις δυνάμεις του. Παρά το γεγονός ότι αρχικά η διαφορά στο σκορ μειώθηκε, στη συνέχεια αυξήθηκε εν νέου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 45-29 υπέρ των γηπεδούχων, που κρατούσαν από νωρίς αγκαλιά την πρώτη τους νίκη.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ ο Κολοσσός έμοιαζε να έχει παρατήσει τον αγώνα, με την ΑΕΚ να είναι επιβλητική.Οι Κιτρινόμαυροι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους και μετέτρεψαν τον αγώνα σε one team show φτάνοντας τη διαφορά στους 20 πόντους (71-51 στο 30´).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να απελευθερώνονται και να παίζουν πιο εντυπωσιακό μπάσκετ. Κατά συνέπεια η Ένωση πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς στην πρεμιέρα είχε ηττηθεί από τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 45-29, 71-51, 93–69

AEK: Ρέι 23 (4), Λάνγκφορντ 25 (1), Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 6, Κακλαμανάκης 4, Χρυσικόπουλος 1, Γκίκας, Μαυροειδής 10, Σαντ-Ρος 1, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 12 (2), Γιάνκοβιτς 11

Κολοσσός: Αγκμπελέσε 4, Μπρέιζελτον 14 (2), Τζάκσο 8 (1), Μαραγκός 8, Πουλιανίτης, Μπρούσεβιτς 3, Καλογιαννίδης, Μωραϊτης 3, Ντάνιελς 6, Κρόμα 15, Τουτζιαράκης 2, Παύλος 9 (2)