Πέρασε… αέρα από το Ηράκλειο η ΑΕΚ!

Δημοσιεύτηκε στις 29/09/2018

Με φόρα προς στην Μπενφίκα. Στο Ηράκλειο η ΑΕΚ ήταν… «Ζορμπάς» και επικράτησε εύκολα 3-0 του ΟΦΗ (με 10 από το 30’), επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ.

Η Ένωση νίκησε πιο εύκολα (3-0) απ’ ότι θα πίστευε κι η ίδια τον ΟΦΗ, αφήνοντας πίσω της την ήττα από τον ΠΑΟΚ και πήρε ψυχολογία για τη δύσκολη συνέχεια που ακολουθεί. Έτσι, ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή.

Από το πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» επί της ουσίας το ματς η Ένωση, καθώς στο 32’ βρέθηκε με δύο γκολ μπροστά, με τους Μπακασέτα (όπου σκοράρει, παίρνουν τη νίκη οι «κιτρινόμαυροι») στο 20’ και Γκάλο στο 32’. Επίσης είχε αριθμητικό πλεονέκτημα από το 30’ λόγω της (σωστής) αποβολής του Κομεσίδη.

Χτύπησε ο Λόπες

Ο Πορτογάλος αριστερός μπακ τραυματίστηκε στο αριστερό του γόνατο, με αποτέλεσμα να γίνει αναγκαστική στο 70ο λεπτό και μάλιστα να αποχωρήσει με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο.   Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις του ιατρικού επιτελείου της Ένωσης υπάρχουν φόβοι για μεγάλη ζημιά στον Λόπες. Και όλα αυτά, ενώ ακολουθεί το ντέρμπι πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό, αφού λόγω της τιμωρίας του δεν είχε ούτως ή άλλως δικαίωμα συμμετοχής στην αναμέτρηση με την Μπενφίκα για το Champions League.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Σωτηρίου, Πλατέλλας, Κυριακίδης, Αραβίδης (68’ Κουτσιανικούλης), Μιχόγιεβιτς, Παπαστεριανός (67’ Νάστος), Κομεσίδης, Σάσι (46’ Βουό), Κοροβέσης, Μπολάκης, Ποτουρίδης

ΑΕΚ(Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Γκάλο, Λόπες (70’ Χουλτ), Γαλανόπουλος, Σιμόες, Πόνσε (68’ Γιακουμάκης), Μάνταλος, Κλωναρίδης (58’ Γιαννιώτας), Μπακασέτας.

Πηγή: sport-fm.gr