Έκανε πάρτι και βλέπει πρόκριση ο Ολυμπιακός

Δημοσιεύτηκε στις 25/07/2017

Με τα δύο γκολ του Μπεν και αυτό του Εμενίκε, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-1 κόντρα στην Παρτιζάν και πλέον απομένει να κλειδώσει την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Champions League την ερχόμενη εβδομάδα στο Γ. Καραϊσκάκης.

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα, με τον Μπεν στο 6ο λεπτό να γράφει το 1-0, ωστόσο η Παρτιζάν αντέδρασε, ισοφάρισε στο 10ο λεπτό με τον Ταβάμπα και συνέχισε να πιέζει τον Ολυμπιακό.

Η ελληνική ομάδα στάθηκε στο ύψος της, δεν δέχθηκε γκολ, πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 1-1 και στην επανάληψη έδωσε τον καλύτερό της εαυτό.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο, δημιουργούσε φάσεις, με τον Μπεν να δίνει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του στο 56ο λεπτό. Αυτή τη φορά η αντίδραση των Ερυθρόλευκων ήταν καλή, συνέχισαν να πιέζουν, δεν άφησαν περιθώρια στην Παρτιζάν και αυτό είχε ως συνέπεια ο Εμενίκε στις καθυστερήσεις του αγώνα να βάλει το κερασάκι στην τούρτα και να γράψει το τελικό 3-1.

Παρτιζάν: Κλιάιτς - Βουλίτσεβιτς, Οστοϊτς, Τσίρκοβιτς (72' Ν. Ρ. Μίλετιτς), Μίλετιτς - Λεονάρντο, Εβέρτον, Κόσοβιτς, Γιάνκοβιτς (82' Πάντιτς) - Ταουαμπά, Τζούρτζεβιτς.

Ολυμπιακός: Καπίνο - Φιγκέιρας, Ρομαό, Ρέτσος, Κούτρης - Σιώπης, Οτζίτζα - Καρσελά (80' Πάρντο), Μάριν (81' Ζντιέλαρ), Σεμπά - Μπεν (89' Εμενίκε).