Έστησε πάρτι ο Ολυμπιακός

Δημοσιεύτηκε στις 08/07/2017

Εντελώς διαφορετικός σε σχέση με το φιλικό κόντρα στον Πανιώνιο, παρουσιάστηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Μαλίν, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο, παίρνοντας τη νίκη με 6-0. Οι δύο ομάδες έψαχναν αρχικά τα πατήματά τους, με τον Ολυμπιακό να είναι αυτός που πήρε τελικά τον έλεγχο του αγώνα και ξεκίνησε να δημιουργεί φάσεις.

Στο 11ο λεπτό ο Ομάρ άνοιξε το σκορ με υπέροχη κεφαλιά, μετά από σέντρα του Πάρντο, με τη συνέχεια του αγώνα να ανήκει απόλυτα στους Πειραιώτες. Δέκα λεπτά μετά το πρώτο γκολ, ο Μποτία κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του με καρφωτή κεφαλιά, μετά από σέντρα του Φορτούνη που συνδυάστηκε άψογα με τον Μάριν.

Το πιο εντυπωσιακό γκολ μπήκε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Φορτούνη να εκτελεί απευθείας ένα κόρνερ, γράφοντας το 3-0.

Η επανάληψη δεν είχε μεγάλη διαφορά από το πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει ακάθεκτος. Στο 58ο ο Μαρίν μετά από υπέροχη εντυπωσιακή ενέργεια, έδωσε ασίστ στον Πάρντο που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 4-0 με κεφαλιά.

Στο 73 ο Ελιονούσι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0, με τις δύο ομάδες να χαλαρώνουν από εκεί και πέρα. Στο 81ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ έκανε το 5-0, ενώ μερικά λεπτά αργότερα έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 6-0.

Μαλίν (Γιανίκ Φερερά): Σβόλφς, Ελ Μεσαουντί, Βίτας, Σχοφς (46' Κλας), Ματίς, Πέντερσεν (46' Σολάντιο), Κρουαζέτ, Τσότσαλιτς, Κομπό, Ρεράς, Ζερουάλ.

Ολυμπιακός (Μπεσνίκ Χάσι): Καπίνο (71' Χουτσιώτης), Ελαμπντελαουί (63' Ανδρούτσος), Μποτία (63' Σισέ), Ρέτσος (63' Νικολάου), Κούτρης (63' Ντε λα Μπέγια), Ρομαό (63' Ζντιέλαρ), Ταχτσίδης (63' Σιώπης), Φορτούνης (63' Μαρτίνς), Πάρντο (63' Ελιουνούσι), Μαρίν (63' Σεμπά), Μπεν (46' Ανσαριφάρντ, 83' Μανθάτης).