Πέρασε από τη Νέα Σμύρνη ο ΠΑΟΚ

Δημοσιεύτηκε στις 02/09/2018

Ατσάλινη θέληση, «φονικά» άκρα και τακτική προσήλωση χάρισαν το πολύτιμο τρίποντο στον ΠΑΟΚ, που νίκησε τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη με 1-0 (63' Ελ Καντουρί).

Από το πρώτο ημίχρονο οι «ασπρόμαυροι» ήταν αυτοί που είχαν τον πρώτο λόγο και με τον Ουάρντα να είναι ο καλύτερος παίκτης στον αγωνιστικό χώρο πίεζαν τους γηπεδούχους. Συχνά μάλιστα, ο Αιγύπτιος εξτρέμ και ο Ελ Καντουρί εναλλασσόντουσαν στα φτερά της επίθεσης μπερδεύοντας την αντίπαλη άμυνα. Από την πλευρά τους οι «κυανέρυθροι» έγιναν ουκ ολίγες φορές απειλητικοί μέσω αντεπιθέσεων. Γι' αυτούς ξεχώρισαν ο Ντουρμισάι και ο Σπιριντόνοβιτς, ενώ μοναδικός αδύναμος κρίκος ήταν ο μετριότατος Καμαρά, που με την απόδοσή του προβλημάτισε τον Ανιγκό.

Στο ίδιο μήκος κύματος εξελίχθηκε και το β' 45λεπτο, με μοναδική διαφορά την κατακόρυφη άνοδο της απόδοσης του Ελ Καντουρί. Μόλις ο Μαροκινός πάτησε γκάζια ανέβηκε επιθετικά ο «Δικέφαλος του Βορρά». Δεν είναι τυχαίο, ότι ο αυτός ήταν που σκόραρε για τους «ασπρόμαυρους» στο 63' απέναντι στην πολύ αποτελεσματική άμυνα του «Ιστορικού», η οποία όμως ολιγώρησε στην συγκεκριμένη φάση. Μετά το γκολ η ομάδα του Λουτσέσκου βρήκε περισσότερους χώρους και αν είχε μετρήσει το γκολ του Ακπόμ στο 88', το οποίο κακώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ θα είχε καθαρίσει το ματς πιο άνετα.

Διαιτητής: Τάσος Παπαπέτρου (Αθηνών)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό.): Μανόιλοβιτς, Κούρντι, Μπανανά, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Κεϊτά, Μασούρας, Σπιριντόνοβιτς (85' Αλί), Καμαρά (65' Μανθάτης), Ντουρμισάι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Χατσερίντι, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί (82' Λημνιός), Πέλκας(67' Ακπόμ), Ουάρντα, Πρίγιοβιτς (85' Κάνιας).