Πήρε το τρίποντο και βλέπει Άγιαξ η ΑΕΚ

Δημοσιεύτηκε στις 15/09/2018

Η ΑΕΚ επικράτησε με 4-0 του Πανιωνίου στο ΟΑΚΑ και έκανε ένα καλό... ζέσταμα ενόψει του αγώνα της κόντρα στον Άγιαξ, για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Πόνσε, Μπακασέτας και Κλωναρίδης (2) οι σκόρερ.

Το ματς

Όπως ήταν αναμενόμενο, με την έναρξη του αγώνα ο Πανιώνιος προσπαθούσε να κλείσει τους χώρους και να περιορίσει την ΑΕΚ. Οι Κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, όμως το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν μόνο άμυνα, τους δυσκόλευσε στο να βρουν στόχο. Στο 4ο λεπτό ένα σουτ του Μπακασέτα πέρασε άουτ, ενώ στο 17᾽ μετά από φάση διαρκείας ο Σιμόες σούταρε και η μπάλα κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 22᾽ η Ένωση είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία της. Ο Μάνταλος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Μανοΐλοβιτς απέκρουσε. Κάτι παρόμοιο έγινε και στο 3ο λεπτό, όταν ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου απέκρουσε το σουτ του Λόπες. Τελικά, ο γόρδιος δεσμός για τον Δικέφαλο έσπασε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μάνταλος πήρε την μπάλα μετά από εκτέλεση κόρνερ, έβγαλε μια πολύ ωραία σέντρα και ο Πόνσε με κοντινή προβολή έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καθυστέρηση, καθώς ο Πανιώνιος δεν ήθελε να μπει στον αγωνιστικό χώρο, λόγω του ενός πανό που ανέβασαν οι οργανωμένοι οπαδοί της ΑΕΚ και έγραφε: ῾Ἱστορικέ πες μας που πουλιέσαι πιο ακριβά στον Πειραιά ή στον Βορρά῾.

Οι παίκτες της ΑΕΚ μπήκα με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και στην επανάληψη. Ο Μάνταλος είχε διπλή ευκαιρία να σκοράρει στο 53 και στο 55, όμως δεν τα κατάφερε, ενώ στο 56 ο Πανιώνιος έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Μασούρας δεν πρόλαβε να σπρώξει στα δίχτυα την μπάλα από την πάσα του Καμαρά. Το γκολ για τον Δικέφαλο ήρθε στο 58ο λεπτό. Ο Μπακάκης έβγαλε τη σέντρα, ο Μάνταλος κατέβασε, πάσαρε στον Μπακασέτα και αυτός με ένα ωραίο σουτ έγραψε το 2-0.

Μετά το 2-0, ο Πανιώνιος συμβιβάστηκε με την ήττα, η ΑΕΚ προσπαθούσε να σκοράρει και τρίτη φορά, κάτι που το κατάφερε με τρομερό γκολ του Κλωναρίδη που σκόραρε με την πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 84ο λεπτό. Μάλιστα στο 94 έφτασε στο 4-0 με σκόρερ ξανά τον Κλωναρίδη, μετά από πολύ ωραία συνεργασία των Λιβάγια και Γιαννιώτα.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες (77’ Τσόσιτς), Άλεφ, Μπακασέτας, Λιβάγια, Μάνταλος (81’ Κλωναριδης), Πόνσε (68᾽ Γιαννιώτας)

Πανιώνιος: Μανοΐλοβιτς, Κούρντι, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κεϊτά (46᾽Πιρίζ), Κόρμπος, Μασούρας, Οικονομίδης (53´ Ντουρμισάι), Σπιριντόνοβιτς, Καμαρά (64᾽ Τσιλούλης)