Χαμόγελα για τον χαρακτήρα, προβληματισμός για την άμυνα στην ΑΕΚ

Δημοσιεύτηκε στις 04/11/2019

Η ΑΕΚ μείωσε σε έξι και τέσσερις βαθμούς την απόσταση από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ αντίστοιχα δείχνοντας πως δεν είναι ξεγραμμένη για τον τίτλο.

Η «Ένωση» επικράτησε 3-2 του Ατρομήτου στο ΟΑΚΑ βγάζοντας για μια ακόμη φορά την τρέχουσα σεζόν χαρακτήρα. Ήταν η τρίτη ανατροπή τη φετινή περίοδο για τους «κιτρινόμαυρους», καθώς είχαν προηγηθεί αυτές με Αστέρα στην Τρίπολη και Λαμία στην Ριζούπολη, με ακριβώς το ίδιο σκορ.

Μάλιστα, αν προσμετρηθούν στον… λογαριασμό και η παραλίγο μυθική ανατροπή επί της Τραμπζονσπόρ στα playoffs του Europa League, αλλά και η άρνηση της ομάδας να χάσει στο ματς με τον ΠΑΟΚ όπου βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, είναι εμφανές πως φέτος η ΑΕΚ αν μη τι άλλο έχει ψυχικό σθένος.

Αυτό που ΔΕΝ έχει στον επιθυμητό βαθμό είναι η αμυντική συμπεριφορά. H «Ένωση» μετά από εννιά αγωνιστικές συμπλήρωσε παθητικό 12 γκολ έχοντας την όγδοη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος. Ενδεικτικά στο προπέρσινο πρωτάθλημα που κατέκτησε είχε δεχτεί 12 γκολ σε όλη την σεζόν, σε 30 αγωνιστικές, ενώ την περασμένη περίοδο 19. Είναι εμφανές πως απαιτείται βελτίωση στο συγκεκριμένο κομμάτι, κάτι που δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση με τον Βράνιες να τελεί υπό τιμωρία και την μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου να αργεί ακόμη.

Οι «κιτρινόμαυροι» θέλουν να κεφαλαιοποιήσουν τη χθεσινή νίκη με νίκη επί του Παναθηναϊκού ως φιλοξενούμενοι στο ΟΑΚΑ την προσεχή Κυριακή. Στο παιχνίδι αυτό θα είναι διαθέσιμοι και οι Μπακάκης και Χουλτ, που έλειψαν χθες.

Πηγή: sport-fm.gr